Asia Property Awards

Grand Final

The region’s finest developers will be honoured at the exclusive gala dinner of the PropertyGuru Asia Property Awards Grand Final to celebrate the best of the best in the Asian real estate sector in the past year. Presented by global brand Kohler, the 2020 PropertyGuru Asia Property Awards are the most respected and most sought-after real estate industry honours. The culminating event is part of the regional PropertyGuru Asia Property Awards programme established in 2005. With a professionally run judging system supervised by BDO, one of the world’s largest auditing and accountancy firms, the Asia Property Awards is the gold standard in real estate.

NOMINATIONS & ENTRIES OPEN

20

Jan 2020

NOMINATIONS CLOSE 

TBA

2020

ENTRY FORM DEADLINE

TBA

2020

SITE INSPECTIONS

14

Oct 2020

FINAL JUDGING

26-30

Oct 2020

VIRTUAL GALA

4

Dec 2020

Developer Awards

Best Developer (Asia)

GuocoLand (Singapore – REGIONAL WINNER)

Capital Development Ltd. (Myanmar – Country Winner)

Financial Street (Beijing) Real Estate Co., Ltd (Mainland China – Country Winner)

Gamuda Land Vietnam (Vietnam – Country Winner)

Niseko Alpine Developments Co Ltd. (Greater Niseko – Country Winner)

Sinar Mas Land (Indonesia – Country Winner)

SM Development Corporation (SMDC) (Philippines – Country Winner)

Tropicana Corporation Berhad (Malaysia – Country Winner)

Best Boutique Developer (Asia)

Aurum Land (Private) Limited (Singapore – REGIONAL WINNER)

Balfour Group (Australia – Country Winner)

Damosa Land, Inc. (Philippines – Country Winner)

Fieldman Construction Sdn Bhd (Malaysia – Country Winner)

Habitat Group (Thailand – Country Winner)

Tanrise Property (Indonesia – Country Winner)

Temak Treehouse KK (Greater Niseko – Country Winner)

Best Mixed Use Developer (Asia)

Shimao Group Suhu Branch (Mainland China – REGIONAL WINNER)

Capital Development Ltd. (Myanmar – Country Winner)

Ecopark Corporation Joint Stock Company (Vietnam – Country Winner)

GuocoLand (Singapore – Country Winner)

Lippo Group (Indonesia – Country Winner)

Best Industrial Developer (Asia)

PT Jababeka Tbk (Indonesia – REGIONAL WINNER)

AME Development Sdn. Bhd. (Malaysia – Country Winner)

Dagon International Limited (Myanmar – Country Winner)

Soilbuild Group Holdings Ltd (Singapore – Country Winner)

Best Lifestyle Developer (Asia)

Wing Tai Asia (Singapore – REGIONAL WINNER)

Elite World Trading Co., Ltd (Myanmar – Country Winner)

Kien A Corporation (Vietnam – Country Winner)

Mah Sing Group Berhad (Malaysia – Country Winner)

Peng Huoth Group (Cambodia – Country Winner)

Shanghai Ruihong Xincheng Co., Ltd (Mainland China – Country Winner)

SM Development Corporation (SMDC) (Philippines – Country Winner)

Yango Group Hunan Branch Co., Ltd (Mainland China – Country Winner)

Best Sustainable Developer (Asia)

L.P.N. Development PCL. (Thailand – REGIONAL WINNER)

Dagon International Limited (Myanmar – Country Winner)

Best Commercial Developer (Asia)

Capital Development Ltd. (Myanmar – REGIONAL WINNER)

Best Breakthrough Developer (Asia)

PT Urban Jakarta Propertindo, Tbk (Indonesia – REGIONAL WINNER)

Brookfield Properties (India – Country Winner)

Macly Group (Singapore – Country Winner)

Real Estate Engineering Samui Co., Ltd (Thailand – Country Winner)

SCW Development Group Ltd. (Myanmar – Country Winner)

Urban Hub (Cambodia) Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Wee Community Developers, Inc. (Philippines – Country Winner)

Development Awards

Best Condo Development (Asia)

Wallich Residence by GuocoLand (Singapore – REGIONAL WINNER)

Glorious City by Xi'an Qujiang Xinsu Real Estate Co. Ltd (Mainland China – Country Winner)

InterContinental Residences Hua Hin by Proud Real Estate Public Company Limited (Thailand – Country Winner)

Kurraba Residences by Thirdi Group & Phoenix Property Investors (Australia – Country Winner)

Orange County by Lippo Group (Indonesia – Country Winner)

Poly Top River Villa by Guangxi Tietou Daling Investment Co. Ltd (Mainland China – Country Winner)

Portico by Alveo Land (Philippines – Country Winner)

Shanghai Panlong Tiandi by Shanghai Panlong Tiandi Co., Ltd (Mainland China – Country Winner)

Skysuites by SCW Development Group Ltd. (Myanmar – Country Winner)

The Consonance by Henderson Land Group (Hong Kong, China – Country Winner)

The Sky One by Nanjing Baoneng City Development Co., Ltd (Mainland China – Country Winner)

Tropicana Grandhill by Tropicana Corporation Berhad (Malaysia – Country Winner)

Urban Village and Factory Phnom Penh by Urban Hub (Cambodia) Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Best Housing Development (Asia)

Paragon of Pyrmont by THIRDi Group (Australia – REGIONAL WINNER)

Anantara Desaru Coast Residences by Minor International and Themed Attractions Resorts & Hotels (Malaysia – Country Winner)

Caelus at Greenwich Park BSD City by Sinar Mas Land (Indonesia – Country Winner)

Falcon Hill by Falcon Hill Development Limited (Thailand – Country Winner)

Gyogone Housing Redevelopment by Myanmar Thilawa SEZ Holdings Public Company Limited (Myanmar – Country Winner)

Huafa Central Park by Huafa Industrial Share Co., Ltd. Zhuhai (Mainland China – Country Winner)

Lavila Island by Kien A Corporation (Vietnam – Country Winner)

Luxus Hills Contemporary Collection by Bukit Sembawang Estates Limited (Singapore – Country Winner)

Star Platinum Eco Collection Phase I by Peng Huoth Group (Cambodia – Country Winner)

The Diamond Heights by Wee Community Developers, Inc. (Philippines – Country Winner)

Best Township Development (Asia)

Ecopark Tourism and Trade Urban Area by Ecopark Corporation Joint Stock Company (Vietnam – REGIONAL WINNER)

Agriya by Damosa Land, Inc. (Philippines – Country Winner)

Bakong Village by Bakong Village Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Bandar Sri Sendayan by Matrix Concepts Group (Malaysia – Country Winner)

Lippo Village by PT Lippo Karawaci Tbk (Indonesia – Country Winner)

Pathein Industrial City by Ayeyarwaddy Development Public Co., Ltd. (Myanmar – Country Winner)

Sierra Heights by Kemajuan Tong Tor Sdn Bhd (Malaysia – Country Winner)

Star Platinum Eco Collection Phase I by Peng Huoth Group (Cambodia – Country Winner)

Best Mixed Use Development (Asia)

Guoco Midtown by GuocoLand (Singapore – REGIONAL WINNER)

Aquila · Square Mile by Henderson Land Group (Hong Kong, China – Country Winner)

Pakuwon Mall Superblock by PT Pakuwon Permai (Pakuwon Group) (Indonesia – Country Winner)

TK Central by Parbury Investments Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Tropicana Gardens by Tropicana Corporation Berhad (Malaysia – Country Winner)

Yoma Central by Meeyahta Development Limited (Myanmar – Country Winner)

Best Industrial Development (Asia)

Solaris @ Tai Seng by Soilbuild Group Holdings Ltd (Singapore – REGIONAL WINNER)

Best Industrial Estate Development (Asia)

i-Park @ Senai Airport City by IPARK DEVELOPMENT SDN. BHD. (Malaysia – REGIONAL WINNER)

Anflo Industrial Estate by Anflo Industrial Estate Corporation (Philippines – Country Winner)

Jababeka Industrial Estate by PT Jababeka Tbk (Indonesia – Country Winner)

New East Dagon Industrial Estate by Dagon International Limited (Myanmar – Country Winner)

Best Retail Development (Asia)

Yoma Central by Meeyahta Development Limited (Myanmar – REGIONAL WINNER)

Mal Ciputra Tangerang by Ciputra Group (Indonesia – Country Winner)

UNO @ Bukit Raja by Rivertree Signatures (Malaysia – Country Winner)

Best Office Development (Asia)

The PARQ by Kasemsubsiri Co., Ltd. (Thailand – REGIONAL WINNER)

Candor TechSpace, Sector 21, Gurugram by Brookfield Properties (India – Country Winner)

Damosa Diamond Tower by Damosa Land, Inc. (Philippines – Country Winner)

Mandalay Financial Center by Capital Development Ltd. (Myanmar – Country Winner)

Morgan Tower by Morganford Investment (Cambodia) Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Best Hospitality Development (Asia)

Torok Hill Resort by Invest Islands (Indonesia – REGIONAL WINNER)

Courtyard by Marriott, Penang @ Tropicana 218 Macalister by Tropicana Corporation Berhad (Malaysia – Country Winner)

The Vale Rusutsu by Niseko Alpine Developments Co Ltd. (Greater Niseko – Country Winner)

Best Commercial Green Development (Asia)

Solaris @ Tai Seng by Soilbuild Group Holdings Ltd (Singapore – REGIONAL WINNER)

Candor TechSpace, Sector 21, Gurugram by Brookfield Properties (India – Country Winner)

JEG Tower @ One Acacia by JEG Development Corp. (Philippines – Country Winner)

The PARQ by Kasemsubsiri Co., Ltd. (Thailand – Country Winner)

Best Residential Green Development (Asia)

Agriya by Damosa Land, Inc. (Philippines – REGIONAL WINNER)

Design Awards

Best High Rise Condo Architectural Design (Asia)

The Hyde by Aurum Land (Private) Limited (Singapore – REGIONAL WINNER)

ARC100 by Tanrise Property (Indonesia – Country Winner)

Avenue South Residence by UOL Group Limited, UIC Limited and Kheng Leong Company (Singapore – Country Winner)

Clavon by UOL Group Limited and UIC Limited (Singapore – Country Winner)

COB: Mansion of Renaissance by HZS Design (Shanghai), Ltd. (Mainland China – Country Winner)

Jinmao: Long Hua Jinmao Palace by HZS Design (Shanghai), Ltd. (Mainland China – Country Winner)

Lumière Riverside by Masterise Homes - a member of Masterise Group (Vietnam – Country Winner)

Morgan EnMaison by Morganford Investment (Cambodia) Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Novo Ampang by Alfranko Development Sdn Bhd (Malaysia – Country Winner)

Pullman Residences, Newton by EL Development (Horizon) Pte Ltd (Singapore – Country Winner)

Sail Residences by SM Development Corporation (SMDC) (Philippines – Country Winner)

Best Low Rise Condo Architectural Design (Asia)

Walden Thonglor 8 by Habitat Group (Thailand – REGIONAL WINNER)

CIFI Group: Park Mansion by HZS Design (Shanghai), Ltd. (Mainland China – Country Winner)

CIFI Lake Mansion In Wuxi by Wuxi Xingzhuo Real Estate Co. Ltd (Mainland China – Country Winner)

Dublin by DW Architects and Interiors (Australia – Country Winner)

Best Housing Architectural Design (Asia)

Peach Blossom Future Villa (Phase 2) by Bluetown Architects (Mainland China – REGIONAL WINNER)

227 – 229 Cecil St, South Melbourne by DW Architects and Interiors (Australia – Country Winner)

Aestier by Ametus Development Co., Ltd (Thailand – Country Winner)

Bakong Village by Bakong Village Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

D' Art 18 Collection lll by PH World (Malaysia – Country Winner)

Daisan by SwanCity and Mitsubishi Estate Residence (Indonesia – Country Winner)

Hof Udomsuk by Uni-Living Co., Ltd. (Thailand – Country Winner)

Lavila Island by Kien A Corporation (Vietnam – Country Winner)

Sky Home at AKR Gallery West Residences by PT AKR Land Development (Indonesia – Country Winner)

The Diamond Heights by Wee Community Developers, Inc. (Philippines – Country Winner)

Best Mixed Use Architectural Design (Asia)

Sahid Kuta Lifestyle Resort by PT Indonesian Paradise Property Tbk (Indonesia – REGIONAL WINNER)

CIFI Group: Grand World by HZS Design (Shanghai), Ltd. (Mainland China – Country Winner)

Hongyuan Ginkgo Garden by Henan Hongfeng Real Estate Co., Ltd (Mainland China – Country Winner)

TNR Grand Palace- Phu Yen by TNR Holdings Vietnam (Vietnam – Country Winner)

Best Retail Architectural Design (Asia)

PH Eco Mall by Peng Huoth Group (Cambodia – REGIONAL WINNER)

MixC Shenzhen Bay by Lead8 (Mainland China – Country Winner)

Senayan Park by Ariobimo Laguna Perkasa (Indonesia – Country Winner)

Best Office Architectural Design (Asia)

2 Murray Road by Henderson Land Group (Hong Kong, China – REGIONAL WINNER)

Morgan Tower by Morganford Investment (Cambodia) Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Best Hospitality Architectural Design (Asia)

Alila Bai Om by Kien A Corporation (Vietnam – REGIONAL WINNER)

Excellence: Royal Valley by HZS Design (Shanghai), Ltd. (Mainland China – Country Winner)

The Westin Surabaya by PT Pakuwon Permai (Pakuwon Group) (Indonesia – Country Winner)

Best Condo Interior Design (Asia)

Walden Thonglor 8 by Habitat Group (Thailand – REGIONAL WINNER)

31 Sudirman Suites by PT Indonesian Paradise Property Tbk (Indonesia – Country Winner)

Jintai · Tang 618 by Shanxi Jintai Hengye Qinglong Real Estate Co., Ltd (Mainland China – Country Winner)

Lumière Riverside by Masterise Homes - a member of Masterise Group (Vietnam – Country Winner)

Portico by Alveo Land (Philippines – Country Winner)

Pullman Residences, Newton by EL Development (Horizon) Pte Ltd (Singapore – Country Winner)

The M @ Middle Road by Wing Tai Asia (Singapore – Country Winner)

The Riviera Monaco by The Riviera Group (Thailand – Country Winner)

Best Housing Interior Design (Asia)

Istani Villas by Idea Development (Thailand – REGIONAL WINNER)

Waterfront Estates by PT Lippo Cikarang Tbk (Indonesia – Country Winner)

Best Hotel Interior Design (Asia)

HARRIS Suites Puri Mansion by Agung Sedayu Group (Indonesia – REGIONAL WINNER)

Best Township Masterplan Design (Asia)

PIK 2 Sedayu Indo City by Agung Sedayu Group & Salim Group (Indonesia – REGIONAL WINNER)

Celadon City by Gamuda Land (HCMC) Joint Stock Company (Vietnam – Country Winner)

Meikarta by PT. Mahkota Sentosa Utama (Indonesia – Country Winner)

Best High Rise Condo Landscape Architectural Design (Asia)

Diamond Centery by Gamuda Land HCMC JSC. (Vietnam – REGIONAL WINNER)

Leedon Heights by The Leedonheights Condominium Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Pullman Residences, Newton by EL Development (Horizon) Pte Ltd (Singapore – Country Winner)

QuayWest Residence by Asia Green Group (Malaysia – Country Winner)

Sail Residences by SM Development Corporation (SMDC) (Philippines – Country Winner)

Best Low Rise Condo Landscape Architectural Design (Asia)

Forett at Bukit Timah by Qingjian Perennial (Bukit Timah) Pte Ltd (Singapore – REGIONAL WINNER)

InterContinental Residences Hua Hin by Proud Real Estate Public Company Limited (Thailand – Country Winner)

Wyndham Garden Irin Bangsaray Pattaya by Irin Property Co., Ltd (Thailand – Country Winner)

Best Housing Landscape Architectural Design (Asia)

Daisan by SwanCity and Mitsubishi Estate Residence (Indonesia – REGIONAL WINNER)

One Atelier Private Residence Phaholyothin by Grand Trinity Developmen (Thailand – Country Winner)

Star Mera Garden by Peng Huoth Group (Cambodia – Country Winner)

Best Commercial Landscape Architectural Design (Asia)

Senayan Park by Ariobimo Laguna Perkasa (Indonesia – REGIONAL WINNER)

AIA East Gateway by AIA Company Limited (Thailand – Country Winner)

Meikarta by PT. Mahkota Sentosa Utama (Indonesia – Country Winner)

Rose Apple Square by Urban Living Solutions Co., Ltd. (Cambodia – Country Winner)

Best Co-Working Space (Asia)

Urban Village and Factory Phnom Penh by Urban Hub (Cambodia) Co., Ltd (Cambodia – REGIONAL WINNER)

Publisher's Choice

PropertyGuru Icon Award

Thippaporn Ahriyavraromp (Chearavanont), Chairman of Executive Committee, DTGO, Chairman of Executive Committee, MQDC, Chairman of Buddharaksa Foundation (Thailand)

Grand Final Jury

Thien Duong

Grand Final Chairperson

Managing Director, Transform Architecture

Lui Violanti

Chairperson (Australia)

Regional Manager - Western Australian ,Inhabit Group

Sorn Seap

Chairperson (Cambodia)

Founder/Director, KEY Real Estate

Sun Yigong

Chairperson (Mainland China)

Chairman,Tospur Real Estate Consulting Co., Ltd.

Kristian Lund

Chairperson (Greater Niseko)

Managing Editor, Powder Life

Paul Tse

Chairperson (Hong Kong, Macau)

President, Board of Directors, of Macao Association of Building Contractors and Developers

Amit Khanna

Chairperson (India)

CEO, InterGlobe Real Estate Ventures

Doddy A. Tjahjadi

Chairperson (Indonesia)

Managing Director, PTI Architects

Prem Kumar

Chairperson (Malaysia)

Deputy Managing Director, Jones Lang Wootton

Richard Emerson

Chairperson (Myanmar)

Managing Director, Emerson Real Estate

Christophe Vicic

Chairperson (Philippines)

Country Head, Jones Lang LaSalle Philippines, Inc.

Wenhui Lim

Partner, SPARK Architects

Dr. Nirmal De Silva

Chairperson (Sri Lanka)

Director/CEO, Paramount Realty

Suphin Mechuchep

Chairperson (Thailand)

Managing Director, JLL

The 2020 PropertyGuru Asia Property Awards Grand Final virtual red carpet and virtual awards presentation ceremony will be broadcast on Friday, 4 December 2020 (GMT+7).

Register to view the 90-minute programme, which will be streamed on asiapropertyawards.com/newsroom, Facebook and YouTube.

For the first time ever, the virtual red carpet and virtual gala will be watched by consumers and real estate agents. They will be joined by shortlisted developers, sponsors and partners, comprising C-level and senior industry figures in real estate development, property consultancy, construction, marketing, property technology, legal, finance, and architecture and design. Select members of the media cover the event.

The Grand Final ceremony happens during “PropertyGuru Week” and is preceded by the PropertyGuru Asia Real Estate Summit 2020: Virtual Edition.

* Dress Code: Black Tie

4:30 pm

Country Awards (Australia, India, Greater Niseko)

5:00 pm

Virtual Red Carpet: Grand Final pre-show

5:30 pm

Virtual Gala: Grand Final main show